Bugün 25 Mayıs 2020 Pazartesi
İstatistik Almanak Foto Galeri Anılar Etkinlikler Kitap Kan Bankası İletişim
Devre Devrenizi girin.
Boş bırakırsanız tüm devre moderatörlerini listeler.
Hoşgeldiniz. Üye Girişi
Aramalarkitap.Sultanî.com hocalar.Sultanî.com tambur.Sultanî.com Galatasaray Dergileri Arşivi
Kısa Yoldan
Şehitlerimiz
Mektepli Müdürlerimiz
GSD - Başkanlar
GSK - Mektepli Başkanlar
GEV Mütevelli
Yardımlaşma Vakfı Mütevelli
AGBD - Başkanlar

Üyelik İstatistikleri
Kan grupları

Mekteb-i Sultanî 13. Sınıf
Toplam Kayıt: 15961   Vefat: 4262   Devresi Belirsiz:224
Günlük Köşe Yazısı (Arşiv): 17919   Köşe Yazarı: 74
Kitap (Arşiv): 1041   Kitap Yazarı: 312   Foto (Arşiv): 3559   Kan Grubu: 5245
Daha Fazla Rakam ...

Galatasaray Lisesi Galatasaray Lisesi

İki Kitap      / Tüm Kitaplar      / Yeni Kitap

2013 ka kitap Galatasaray ve Futbol - (2013 ka kitap)
Ruşen Eşref ÜNAYDIN
2013 ka kitap

Türkiye'de Futbol İstanbul'da Spor Nasıl Başladı, Neler Yaşandı? Türkiye'nin spor tarihinde birçok ilki gerçekleştiren Galatasaray'ın ilk yılları ve İstanbul'da 20.yy başındaki sosyal hayatın ilk ağızdan tanıklığı... Cumhuriyet tarihinin önemli kişiliklerinden ve Galatasaray spor klübünün 11 numaralı üyesi, Ruşen Eşref Ünaydın, Türkiye'de futbolun nasıl başladığını ve ilk Türk futbol takımının doğuşunu anlatıyor. İlk kez 1957'de yayımlanan bu kayıp kitap Galatasaray literatürüne olduğu kadar İstanbul'un yakın tarihine de ışık tutuyor. (Tanıtım Bülteninden)

 Jotun Rastlantılar - ( Jotun)
RIZA ERDEĞİRMENCİ
Jotun

Rıza Erdeğirmenci’nin, fotoğraf sanatçısı Gültekin Çizgen ile hazırladığı renkli fotoğraflardan oluşan kitabı çıktı. Toplam 164 sayfadan oluşan çalışmada fotoğraflar, ‘O anda Oradaydım’, ‘Bakışlar,Duruşlar’ ve ‘Müzelerden İnsan Manzaraları’ olmak üzere 3 ayrı bölümde toplanmış. Erdeğirmenci’nin, 114 adet fotoğrafını sergilediği, kitabının önsözünden iki kısa alıntı : ‘’ Bir gün Paris’te yolum bir fotoğraf müzesine düşmüştü, beş katlı muhteşem bir müzeydi. Sergi, 1950 den 2000 yılına kadar uzanan elli yıllık dönemde, insanların günlük yaşam tarzlarından kesitler sunmayı hedefliyordu. Tahmin edeceğiniz gibi her on yıllık dilim ayrı bir katta yer alıyordu. Ben katları yukarıdan aşağıya , aşağıdan yukarıya arşınlarken zaman içinde seyahat ettiğimi fark ettim. ‘Her on yılda yaşam tarzlarımız bu kadar mı değişti’ sorusunu kendime sorarak. 2000’lerden 1950’lere ya da 1950’lerden 2000’lere doğru, böylesi bir gösteriyi ancak fotoğraf sanatı sunabilirdi. İşte o gün fotoğrafın benzersiz gücünü ve ‘sokak fotoğrafçılığı’nın belgesel anlamda önemini kavradım.’’ ………………….. ‘’ Zamanla insanın aslında değişmediğini, özünde aynı kaldığını; ama giderek daha kalınlaşan ve sertleşen maskeler takmaya başladığını fark ettim. Globalleşme, finans sermayesi, TV kültürü, internet, siyasi çekişmeler, savaşlar, ekonomik krizler gibi bir sürü etken bizleri etkisi altına alıyor ve çeşitli maskeler takmaya zorluyor. Ancak benim gördüğüm, kendisiyle başbaşa kalabilen ve doğallığını bulabilen insanlar aslında pek değişmiyor. İşte ben makinemle insanların maskelerini kenara bıraktıkları O hallerini yakalamaya çalıştım. ‘Onların maskesiz halleri’ hep vardı ve hep olacaktı, çünkü maskesiz halin kendisi ölümsüzdü.’’ Rıza Erdeğirmenci’nin kitabı İFSAK İdari İşler'den temin edilebilir.
hocalar.sultani.com

Gül Baba'nın adını biliyor musunuz?


Tasarım, programlama ve barındırma: Galatasaraylılar Derneği © 2007-2011 Galatasaraylılar Derneği. Tüm hakları saklıdır.